Yusuf Selçuk ATEŞKAN 1975 Eskişehir doğumludur. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi orta kısmından ve Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden lisans, University of Southern California Elektrik Mühendisliği-Sistemler bölümünden yüksek lisans, İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden lisans derecelerini almıştır.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü ile University of Southern California Elektrik Mühendisliği-Sistemler bölümünde araştırma görevlisi, Information Science Institute’de araştırmacı olarak çalıştıktan sonra askerlik hizmetini yedek subay olarak tamamlamıştır. Avukatlık yapmaya başlamadan önce Vestel Şirketler Grubuna bağlı Vestelkom ve Vestek’te uzman mühendis ve İzmir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Elektrik Mühendisleri Odası ve İzmir Barosu üyesi olan Yusuf Selçuk ATEŞKAN evli ve bir çocuk babası, iki uluslararası patent sahibidir. İleri derecede İngilizce bilen Ateşkan İzmir Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapmaktadır.

Yusuf Selçuk ATEŞKAN ağırlıklı olarak aile ve miras hukuku, ticaret hukuku, iş hukuku, sözleşmeler ve tazminat hukuku, idare hukuku ve tüketici hukuku alanlarında çalışmaktadır. Mühendislik geçmişi nedeniyle Bilişim Hukuku, Enerji Hukuku ile Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku özel ilgi alanına girmektedir.